"Przechodzę Głogowską - ogródki zachęcają do wypicia porannej kawy" - Łazarz 2025 wg wiceprezydenta
29-08-2015 09:09   Janusz Ludwiczak
"Głogowska jest już spokojną ulicą, na której dominuje ruch pieszych i rowerzystów. Są tutaj szerokie chodniki, kwitną dęby, lipy i niekiedy sosny. Znajduje się tutaj kilka kawiarnianych ogródków, które zachęcają do wypicia porannej kawy. Mijamy ulicę Gąsiorowskich, po lewej stronie w dawnej sołtysówce znajduje Muzeum wsi Święty Łazarz, które pokazuje jak wyglądały te tereny przed 1 kwietnia 1900 roku, kiedy Łazarz nie był jeszcze dzielnicą Poznania" – zaprosiliśmy 10 znanych Łazarzan i Poznaniaków związanych z dzielnicą do zostania na chwilę reporterem i przygotowania publikacji: "Łazarz 2025 - dzielnica za 10 lat". Ich zadaniem było przygotowanie wizji jaki będzie Łazarz 19 sierpnia 2025 roku? Jako ostatni swoją wizję zaprezentuje Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania.

Zamykam oczy i przenoszę się do 19 sierpnia 2025 roku. Jest to wtorek. Przyjeżdża do mnie grupa znajomych z Wrocławia. Witam ich na dworcu Poznań Główny, który powrócił do swojego pierwotnego miejsca.

Wychodzimy na ulicę Głogowską, która jest już zupełnie inną arterią niż jeszcze w 2015 roku. Jest to już ulica o uspokojonym ruchu samochodowym. Cały tranzyt przeniósł się na ulicę Dolną Głogowską, która powstała dwa lata temu.

Głogowska jest już spokojną ulicą, na której dominuje ruch pieszych i rowerzystów. Są tutaj szerokie chodniki, kwitną dęby, lipy i niekiedy sosny. Znajduje się tutaj kilka kawiarnianych ogródków, które zachęcają do wypicia porannej kawy. Pustostany to już przeszłość. Na Głogowskiej znaleźć można wszystko od sklepów oferujących żywność z różnych zakątków Europy po kawiarnie, restauracje czy drogerie.

Mijamy ulicę Gąsiorowskich, po lewej stronie w dawnej sołtysówce znajduje Muzeum wsi Święty Łazarz, które pokazuje jak wyglądały te tereny przed 1 kwietnia 1900 roku, kiedy Łazarz nie był jeszcze dzielnicą Poznania.

Udajemy się dalej do Parku Wilsona, zachował on swój dotychczasowy charakter, ale jest odnowiony, a zieleń zadbana. Przy muszli koncertowej odbywa się właśnie pokaz fontanny multimedialnej.

Znajdujące się opodal secesyjne kamienice zostały wyremontowane. Tak jak w Niemczech korzystniejsze i popularniejsze jest wynajmowanie mieszkań. Nie opłaca się już wyprowadzać za miasto.

Koniecznie pokazuje moim przyjaciołom dolny Łazarz, który przyciąga swoją magią i niepowtarzalnym klimatem. Na skwerze przy Małeckiego widzę młodych artystów, którzy malują karykatury. W parterach kamienic mieszczą się galerie sztuki. Agnieszka i Łukasz z Galerii Raczej przygotowują właśnie kolejny performance. Przychodzą go chętnie zobaczyć mieszkańcy Wildy, którzy nie muszą już na Łazarz dojechać naokoło przez Most Dworcowy lub Hetmańską. Ulice Kanałowa i Chwiałkowskiego połączone zostały kładką pieszo-rowerową prowadzą nad torami kolejowymi i SKM-ką, która zatrzymuje się m.in. przy Skalarze.

Na koniec zaglądamy jeszcze na Rynek Łazarski, który jak barcelońska La Boqueria czynny jest do późnych godzin wieczornych. W hali targowej można dostać lokalne wyroby, wypiekany na bieżąco chleb - jaki chrupiący. Są również warzywa i owoce poznańskich i okolicznych sadowników. Dalej można tutaj kupić starocie, bez których nie byłoby Rynku Łazarskiego.

Mariusz Wiśniewiski,
zastępca prezydenta Poznania


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
20

lis

do 23-11-2017
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Wystawa rękodzieła
w godz. 11:00-18:00

22

lis

do 25-11-2017
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Glass - Targi Branży Szklarskiej
Stone - Targi Branży Kamieniarskiej

23

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Żabi koncert"- przedstawienie na podstawie książki Mirosławy Piechoty w wykonaniu grupy teatralnej „Zróbmy teatr” działającej przy Szkole Podstawowej nr 74
Koncert Zespołu "Pasja"
Muzyczny Cz

24

lis

Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Targi edukacyjne "Arena Zawodów" w godz. 10:00-15:00

17:00
Galeria Fotografii Pix.House ul. Głogowska 35a
Xprint - festiwal książek fotograficznych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: