Pod "trzynastką" meczet. Patronuje jej lekarz i burmistrz Poznania z XVI wieku - ulica Biedrzyckiego
28-01-2013 01:19   Janusz Ludwiczak
Z ulicy Białej przenosimy się w południową część Łazarza. Patronem ulicy, łączącej Winklera z Palacza jest lekarz, mecenas drukarzy, wydawca i nawet burmistrz Poznania, który żył w XVI wieku. Na ulicy tej często można spotkać muzułmanów, a to dlatego, że pod "trzynastką" mieści się meczet.

Ulica Biedrzyckiego:

 • Długość: 262 metry
 • Kod pocztowy: 60-272
 • Urząd pocztowy: obszar doręczeń - Poznań 34 (ul. Chociszewskiego 18/20), najbliższa poczta - UP Poznań 74 ul. Głogowska 132/140
 • Ilość budynków: 21
 • Najwyższy numer: 22
 • Status drogi: gminna / dojazdowa, układ uzupełniający
 • Komunikacja miejska: brak
 • Parafia: Chrystusa Sługi (ul. Palacza 7)
 • Okręg wyborczy: II (Łazarz-Stary Grunwald-Jeżyce-Ogrody)
 • Obwód wyborczy: komisja nr 39, Szkoła Podstawowa nr 69 (ul. Jarochowskiego 62)
 • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 69 (ul. Jarochowskiego 62), Gimnazjum nr 53 (ul. Winklera)
 • Policja: Komisariat Poznań-Grunwald (ul. Rycerska), rewir III, rejon dzielnicowych 24


Ma charakter willowy

Ulica Biedrzyckiego ma 262 metrów długości i jest jednokierunkowa. Prowadzi z południa na północ, łącząc ulicę Palacza z Winklera. Jest równoległa do ulicy Arciszewskiego i Jarochowskiego.

Ta krótka uliczka ma charakter willowy. Znajduje się przy niej dwadzieścia jeden budynków jednorodzinnych, głównie piętrowych.


Pod "trzynastką" meczet

Pod numerem 13 mieści się Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe. W 2006 roku z inicjatywy Ligi Muzułmańskiej w RP, zagospodarowano willę przy ul. Biedrzyckiego na salę modlitw i ośrodek islamu. Kierownikiem Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego jest Youssef Chadid – Marokańczyk, zamieszkały w Polsce od 1994.

Na parterze willi "pod trzynastką" znajduje się sala modlitewna, pełniąca rolę meczetu, a także łaźnie dla mężczyzn i kobiet. Na pierwszym piętrze zlokalizowane są sale lekcyjne, w których odbywają się m.in. nauki kaligrafii i języka arabskiego, biblioteka, galeria oraz pomieszczenia biurowe oraz siedziba założonego w latach 80. XX wieku Stowarzyszenia Stowarzyszenie Studentów Muzułmańskich w Polsce.

A jak muzułmanom żyje się na Łazarzu?
Mieszkańcy przyjęli nas dobrze. Na dzień kultury islamskiej zaprosiliśmy sąsiadów. Odczuwamy przyjazną atmosferę, nie spotkaliśmy się z aktami złośliwości. Zapraszamy też proboszcza z kościoła Chrystusa Sługi, kiedy mamy jakieś uroczystości. My też tak samo uczestniczymy, kiedy jest jakieś święto katolickie. Ksiądz Marian jest szczęśliwy, że jesteśmy w jego pobliżu. Odnajdujemy wspólny język, podobną kulturę. Mamy nadzieję, że ta współpraca będzie jeszcze lepsza - twierdzi imam Youssef Chadid.

Na świecie jest 1,5 miliardów muzułmanów. W Polsce szacuje się ich liczbę na 30 do 50 tysięcy osób. W Wielkopolsce mieszka ok. tysiąca muzułmanów. Natomiast w Poznaniu przebywa ok. 200 muzułmanów, z czego w piątkowych modlitwach Dżummuah uczestniczy prawie stu. Co roku podczas Ramadanu i święta Eid al-Fitr spotyka się ponad 300 wyznawców islamu.


Patronuje jej lekarz oraz burmistrz Poznania

ADAM PAULIN BIEDRZYCKI urodził się w Pobiedziskach na początku XVI wieku. Zachowało się bardzo mało źródeł o patronie tej ulicy. Wiadomo na pewno, że był doktorem filozofii i medycyny, burmistrzem Poznania, mecenasem drukarzy i wydawcą.

W poznańskich aktach radzieckich (akta rady miejskiej) odnotowano, że Adam Paulin Biedrzycki był radcą i przez pewien czas pełnił funkcję burmistrza miasta Poznania oraz że posiadł tytuł doktora filozofii i medycyny. Ożeniony był najpierw z Jadwigą Schotrchówną, a gdy owdowiał, zawarł ponowny związek z Jadwigą Grodzicką. Kiedy i ona zmarła, sobie i obu żonom w 1580 r. w Poznaniu wystawił pomnik, a na jego cokole umieścił napis wymieniający pełnione przez niego funkcje.

Mieszkał w kamienicy przy Starym Rynku 58, której był również właścicielem. Kamienica ta pierwotnie została zbudowana w stylu gotyckim, jednak kilkakrotnie była przebudowana. W 1778 roku uległa zniszczeniu, a w 1866 roku dokonano jej odbudowy w stylu rokokowym na podstawie ocalałych rysunków. W 1945 roku podczas II wojny światowej budynek ten spłonął, jednak zachowały się średniowieczne piwnice i mury niższych kondygnacji.

W latach 1578 - 1583 wspomagał finansowo drukarzy poznańskich, najpierw Melchiora Nehringa, następnie Jana Wolraba. Sam wydał kilka książek o tematyce religijnej. Zmarł 23 kwietnia 1583 r. w Poznaniu.


Ciekawostki:

 • ulica Biedrzyckiego znajduje się również w Pobiedziskach
 • pod numerem 9 mieści się zakład poligraficzny oraz poznański oddział Metrony Polska - producenta wodomierzy, ciepłomierzy, podzielników i liczników ciepła oraz zaworów.

Opracowanie na podstawie - źródła:

 • Wikipedia
 • Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe
 • Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pobiedziska
 • strona internetowa Urzędu Miasta Poznania
 • Wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich


Komentarze (2)

28-01-2015 21:51:58
KATOLIK
objawienia Stefano Gobbi: "Liczba 666 ukazana jeden raz, czyli przez 1, wyraża rok 666. W tym okresie historycznym antychryst ukazuje się poprzez zjawisko islamu, który wprost neguje tajemnicę Boskiej Trójcy i Bóstwo naszego Pana Jezusa Chrystusa."
22-04-2013 01:23:10
balbina
NECHRINGA ? TO LITERÓWKA CHYBA

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

sty

do 21-01-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Polagra-PREMIERY - Międzynarodowe Targi Rolnicze

17:00
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
Konsultacje społeczne dotyczące rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania
► więcej szczegółów

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert piosenki instrumentalistyki jazzowej

19

sty

19:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Polska" Alicja Biała/Marcin Świetlicki - wernisaż wystawy

21

sty

16:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert kolęd w wykonaniu chórku dziecięco-młodzieżowego "Boże Serduszka"
Kaplica/dom parafialny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: