Łazarski paraliż komunikacyjny: dziura w jezdni i zmiany tramwajów
18-04-2008 01:12   Janusz Ludwiczak
Pękła rura i zapadła się jezdnia w ulicy Głogowskiej. Tramwaje linii nr 5, 14, 18 i 28 jadą objazdem przez Grunwaldzką i Reymonta. Zmieniona została także organizacja ruchu.

We wtorek o godzinie 16:00 silnie zaczął padać deszcz w Poznaniu. W wyniku ulewy woda zaczęła wylewać się na torowisku tramwajowym przy przystankach w pobliżu Dworca Zachodniego. Najpierw wiadomo było o zapadnięciu się jezdni w ulicy Głogowskiej. Drogowcy zwężyli nitkę zachodnią, a tramwaje linii nr 5, 14, 18 i 28 zostały skierowane objazdem przez Grunwaldzką i Reymonta. W kierunku mostu Dworcowego jeździły jednak normalnie.

Pod torowiskiem w ulicy Głogowskiej powstała dziura o głębokości 1,5 metra i szerokości 2 metrów, którą zauważył motorniczy. Natychmiast zatrzymał tramwaj i poinformował służby. Dzięki temu nie doszło do katastrofy.

W środowe popołudnie kilka metrów dalej koparka przysypująca naprawiony fragment dziury zaczęła opadać. Pojawiła się druga o wiele większa dziura.

Powodem całego zamieszania jest pękniecie rury, która ma prawie 70 lat i pochodzi z okresu II wojny światowej. Grunt, po którym jeździ mnóstwo samochodów i tramwajów mocno nasiąkł wodą. Rura nie wytrzymała obciążenia oraz silnego naporu wody deszczowej. Aquanet w celu uniknięcia podobnej awarii za kilka tygodni wymienia aż 30 metrów kanalizacji.

Drogowcy usuwają awarię i pracują non-stop. Robotnicy wykopali dziurę na pół jezdni. Tramwaje linii nr 5, 14, 18 i 28 kursują zmienionymi trasami. Bimby jadą objazdem przez Bukowską, Grunwaldzką, Rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Reymonta i Hetmańskiej. Ponadto zatrzymują się na dodatkowym przystanku na ulicy Hetmańskiej, pomiędzy Kasprzaka a Głogowską.

Na odcinku Rondo Kaponiera – Głogowska – Górczyn kursują autobusy "za tramwaj", jednak stoją one w korku i nie są one wystarczająco. Pasażerowie narzekają, że jeżdżą za rzadko.
Tworzą się korki już od mostu Dworcowego.

W środę na miejsce awarii przybył nawet sam prezes MPK – Wojciech Tulibacki.


Rys.: Janusz Ludwiczak

Pracownicy w środę wieczorem jeszcze bardziej rozkopali ulicę Głogowską. Drogowcy przystąpili do wymiany 30-metrowego odcinka rury kanalizacyjnej. Samochody i autobusy "za tramwaj" w kierunku Centrum kierowane są uliczką po stronie poczty i ulicą Zachodnią, a w kierunku Hetmańskiej ruch odbywa się nitką wschodnią – po stronie Dworca Zachodniego.

Nie wiadomo, kiedy uda się naprawić awarię. Sytuacja jest bardzo poważna.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
20

lis

do 23-11-2017
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Wystawa rękodzieła
w godz. 11:00-18:00

22

lis

do 25-11-2017
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Glass - Targi Branży Szklarskiej
Stone - Targi Branży Kamieniarskiej

23

lis

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Żabi koncert"- przedstawienie na podstawie książki Mirosławy Piechoty w wykonaniu grupy teatralnej „Zróbmy teatr” działającej przy Szkole Podstawowej nr 74
Koncert Zespołu "Pasja"
Muzyczny Cz

24

lis

Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Targi edukacyjne "Arena Zawodów" w godz. 10:00-15:00

17:00
Galeria Fotografii Pix.House ul. Głogowska 35a
Xprint - festiwal książek fotograficznych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: