Twórca pierwszej w świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu otrzymał swoją ulicę
12-03-2018 13:02   Janusz Ludwiczak
Na Łazarzu pojawiła się nowa ulica – Rudolfa Weigla. Na wniosek Uniwersytetu Medycznego upamiętniony został wybitny biolog, niemieckiego pochodzenia, ale z wyboru Polak i patriota. Wynalazca pierwszej w świecie skutecznej szczepionki przeciw tyfusowi plamistemu decyzją Rady Miasta Poznania będzie patronem ulicy, łączącej Rokietnicką z Bukowską przez teren kampusu Uniwersytetu Medycznego.

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania jednogłośnie zdecydowała, że dotychczasowa droga wewnętrzna, przebiegająca między budynkami Uniwersytetu Medycznego, łącząca Rokietnicką z Bukowską otrzyma nazwę: Rudolfa Weigla. Wcześniej pozytywną opinię w tej sprawie wydała Rada Osiedla Św. Łazarz oraz Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta.

– W tym wypadku wyróżniamy nie tylko wielkiego uczonego i znanego lekarza, mikrobiologa, ale wielkiego i niezwykłego patriotę, całkowicie z wyboru. Urodzony w niemiecko-austriackiej rodzinie, wychowany w Polsce, z wyboru stał się Polakiem, związał się ze swoją ojczyzną, nie tylko na dobre, ale i na złe. Jego postawa w czasie okupacji niemieckiej była wzorowa i niezwykła. Mimo wielu grób, znalezienia się w obozie koncentracyjnym odmówił przyjęcia statusu Niemca, mimo iż był rodowitym Niemcem. Niezwykle zasłużona postać, niezwykły człowiek, Polak z wyboru. To zaszczyt, że możemy chociaż tą ulicą uhonorować i upamiętnić – zaznaczył podczas sesji Przemysław Alexadrowicz, radny PiS.

Rudolf Stefan Weigl urodził się 2 września 1883 r. w Przerowie na Morawach w rodzinie austriackiej.
Po przedwczesnej śmierci ojca wychowywał się w polskiej tradycji kulturowej. Jego ojczym, Józef Trojnar, był profesorem gimnazjalnym w Jaśle i Stryju. W 1903 r. Rudolf Weigl rozpoczął studia przyrodnicze na Uniwersytecie Lwowskim. W 1907 r. uzyskał tytuł doktora filozofii. W latach 1912-1913 studiował medycynę na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Lwowskiego, a w latach 1918-1919 odbył studia uzupełniające na uniwersytecie w Hamburgu. W czasie I wojny światowej został powołany do wojska austriackiego jako parazytolog i rozpoczął badania nad tyfusem plamistym. Wynalazł pierwszą na świecie skuteczną szczepionkę przeciw tej chorobie. W 1920 r. został profesorem Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Światowy rozgłos przyniosła Weiglowi akcja szczepień przeciw tyfusowi plamistemu w katolickich misjach belgijskich w Chinach. Uratowano dzięki nim tysiące osób.

W 1939 r. profesor Weigl przebywał w Abisynii, gdzie pomagał w opanowaniu epidemii tyfusu plamistego. Wobec zagrożenia wojennego zdecydował się na przerwanie tych prac i powrót do kraju. Podczas II wojny światowej pod groźbą utraty życia nie wyparł się swojej przybranej ojczyzny, odmówił wysłannikowi H. Himmlera przyjęcia statusu Reichsdeutscha. Odrzucił możliwość współpracy z Niemcami, a następnie współpracy z władzami radzieckimi. Ze względu na duży autorytet i ciągłą groźbę wybuchu epidemii tyfusu zarówno Niemcy, jak i Rosjanie okupujący na przemian Lwów, pozostawili go na stanowisku czynnego pracownika naukowego w oficjalnie działającym instytucie badawczym. Dzięki temu uratował wielu polskich lekarzy, uczonych, księży, działaczy podziemia i ok. 8 milionów ludzi zaszczepionych profilaktycznie. Po wojnie kontynuował badania na Uniwersytecie Jagiellońskim, później, aż do emerytury w 1951 r., na uniwersytecie w Poznaniu.

Za swoje wybitne osiągnięcia naukowe oraz ratowanie ludzkiego życia otrzymał liczne odznaczenia polskie i zagraniczne, a także członkostwo wielu instytucji naukowych. Czterokrotnie był kandydatem do Nagrody Nobla.

Zmarł 11 sierpnia 1957 r. w Zakopanem, został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
""Morze, moje morze"- widowisko muzyczne z cyklu "Śpiewamy Polskie Piosenki" z udziałem - Kabaretu "Klub Szyderców Bis". Artyści przygotują i wspólnie z publicznością wykonają znane przeboje w klimat

24

maj

do 29-05-2018
Łazarz
29 DNI ŁAZARZA: 24-29.05.2018

17:00
Łazarz
29. Dni Łazarza - XIII PARADA ŁAZARSKA
Parada Łazarska z udziałem mieszkańców Łazarza. Na zakończenie parady pokazy artystyczne w wykonaniu min. Teatru "Z głową w chmurach"
Trasa: Zes

18:00
Park Kasprowicza
29. Dni Łazarza - Wystawa Przemysłowa na Wzgórzu św. Łazarza w 1908 r.
Jest to prezentacja, która opowiada o miejscu, którego już nie ma i o wydarzeniu, które zapoczątkowało tradycje wystaw

25

maj

do 26-05-2018
Scena Robocza - centrum teatów niezależnych ul. Grunwaldzka 22 (wejście od Matejki) (budynek dawnego Kina Olimpia)
"Sean powie parę słów o sobie" - Pustoła & Rapior & Ziemilski

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: