Skwer przy zbiegu Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej będzie nosił nazwę "Eki z Małeki"
06-02-2018 08:43   Janusz Ludwiczak
Podczas poniedziałkowej sesji poznańscy radni jednogłośnie zdecydowali, że skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej będzie nosił nazwę "Eki z Małeki".

O tym, że skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej otrzyma nazwę "Eki z Małecki" pisaliśmy już rok temu. Skwer ten początkowo miał otrzymać imię Janusza Kolasa, jednak uczestnik Powstania Czerwca`56 otrzymał rok temu swoją ulicę, która prowadzi od Solnej do Św. Barbary w centrum miasta. Roman Modrzyński ze Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz, członek Rady Osiedla Św. Łazarz, społecznik i motorniczy zaproponował, by łazarski skwer otrzymał imię "Eki z Małeki".

Dlaczego taka nazwa? Funkcjonuje ona w pamięci mieszkańców Łazarza. Powstały dwie części filmu "Eki z Małeki", które oddają obraz lat 50. Łazarza. Eki to po prostu grupy ludzi stojących na narożnikach ulic. Ważnym wydarzeniem w funkcjonowaniu tych grup były wydarzenia Czerwca 1956, w których część brała aktywny udział. Kilku zginęło. Bezimienny skwer może w końcu otrzymać swoją nazwę – przekonuje Roman Modrzyński, pomysłodawca.

Członkowie Eki cechowali się specyficzną modą. Używali slangu oraz mieli specyficzne fryzury. W ubiegłym roku symbolicznie skwer został nazwany imieniem Janusza Kulasa jednak oficjalnie nie można złożyć takiej nazwy albowiem jest już ulica imienia Kulasa. W drugiej części filmu Eki z Małeki na ubeki pada nazwisko Janusza Kulasa także miał związek z Eką. Gdyby się udało chciałbym dotrzeć do bohaterów tych krótkich filmów zaprosić ich na skwer – dodaje Roman Modrzyński.

Propozycję nazwy pozytywnie zaopiniowała Komisja Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania i Rada Osiedla Św. Łazarz.

Ostateczną decyzję w sprawie nazwy skweru przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej podjęła w poniedziałek podczas sesji Rady Miasta Poznania.

Chciałabym Państwa zachęcić do poparcia tej uchwały. To jest inicjatywa oddolna. Mieszkam w tym fyrtlu. Mogę potwierdzić, że była tam Eka z Małeki. Ci chłopacy ruszyli w 56 roku i wsparci protesty robotników. Ten fyrtel powinien tak się nazywać – powiedziała w trakcie sesji radna Lidia Dudziak.

Zaraz zobaczymy czy ta prośba będzie skuteczna – zażartował Grzegorz Ganowicz, przewodniczy Rady Miasta Poznania.

Za nadaniem nazwy "Eki z Małeki" byli wszyscy obecni podczas głosowania radni. Za było 34 radnych, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał od głosu.

Eka to wyrażenie gwarowe posiadające kilka znaczeń, używane m.in. na określenie grupy znajomych z tej samej ulicy, dzielnicy, części miasta, którzy spotykali się na tzw. ekach, czyli rogach ulic, spędzając razem czas. W latach 50. XX w. poznańskie eki tworzyli m.in. bikiniarze – przedstawiciele pierwszej polskiej młodzieżowej subkultury, których wyróżniał specyficzny strój, gwara i zawadiackie fryzury. Przez kolorowy ubiór i zamiłowanie do jazzu, boogie-woogie oraz rock and rolla bikiniarze manifestowali sprzeciw wobec szarej komunistycznej rzeczywistości. Uznawani byli za chuliganów i wrogów społeczeństwa. Negatywny wizerunek bikiniarza był kreowany przez propagandę komunistyczną za pomocą niemal wszystkich dostępnych środków społecznego wpływu i nacisku. Do najbardziej znanych grup w Poznaniu należała Eka z Małeki, której miejscem spotkań było skrzyżowanie ulic Granicznej, Kanałowej i Kolejowej z ulicą Antoniego Małeckiego. Młodzi ludzie należący do niej wzięli czynny udział w wydarzeniach Poznańskiego Czerwca 1956 r. – czytamy w projekcie uchwały.

Uchwała weszła w życie z dniem jej podjęcia. Tak więc skwer przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej nosi już oficjalnie nazwę "Eki z Małeki".


R E K L A M A

Komentarze (8)

07-02-2018 21:41:45
Roman Modrzyński
Mam nadzieję że do czerwca tabliczki z nazwą już będą,Stowarzyszenie Wirtualny Łazarz chce zaprosić uczestników Czerwca 56 do jednej ze szkół później myślimy o krótkim spotkaniu na skwerze
07-02-2018 21:16:08
Negatyw
@ eka: Nie życz drugiemu, co Tobie nie miłe...
07-02-2018 15:25:44
eka z małeki
@ NEGATYW!!!nie chcę wskazać miejsca!!!!może w jakiejś par...fiii????z poważaniem!!! eka
07-02-2018 11:46:56
Kokosanka
Czy będzie oficjalna uroczystość otwarcia skweru pod nową nazwą?
07-02-2018 08:26:13
Negatyw
@ eka: Czekamy teraz na skwer Negatywa :-)
06-02-2018 15:44:46
poznanianka
Popieram.Przekonało mnie uzasadnienie , rzetelne i poparte faktami.Znając z opowiadań starszych mieszkancow św Lazarza opowiadania o sąsiadach , kolegach z podwórka ,zwyczajach i odrożniających tych dawnych mieszkańców chociażby od młodziezy z Gorczyna , poprzez strój,sposób bycia , to decyzja jest na tak. Ale należy pamiętać . EKA z Małeki zobowiązuje !!!!!
06-02-2018 14:36:17
eka z małeki
-KOCHANE WY MOJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! eka
06-02-2018 12:43:40
morlock
Już lepsze nazewnictwo typu "w anterjce na ryczce stały pyry w tytce" lub może POd naszych drogich szlonzakuf przemieszkujących Poznań " w ontryju na byfyju stojała czorka tyju" . Z jednej strony piętnowane buractwo... a z drugiej;-) heh

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 26-04-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Expopower - Międzynarodowe Targi Energetyki
Greenpower - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
Instalacje - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
Poznań Media Expo
Securex - Międzynar

26

kwi

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Wernisaż wystawy - Monika Szwed "bez ruch"

27

kwi

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl teatralny dla dzieci "Król Nicnierobię" w wykonaniu Teatru Krokodyl
Wstęp wolny
Spektakl będzie tłumaczony na język migowy

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Kwietniowe ABC - wiosenne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8-13 lat

28

kwi

Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
Festyn bezpieczeństwa
w godz. 9:30-15:00
• animacje, zabawy i konkursy sportowe na orliku dla dzieci i młodzieży;
• spotkanie z antyterrorystą Stanisławem Szafranem i warsztaty "Post

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: