Łazarskie kalendarium - styczeń
21-01-2018 20:22   Janusz Ludwiczak
Utworzenie Parafii Matki Boskiej Bolesnej, uruchomienie trasy tramwajowej w ciągu ulicy Hetmańskiej, forum gospodarcze z udziałem prezydentów Aleksandra Kwaśniewskiego i Władimira Putina na MTP, wkroczenie pierwszego oddziału żołnierzy polskich na ulicę Marszałka Focha (obecnie Głogowską) - ŁAZARSKIE KALENDARIUM: Styczeń.

1 stycznia 1913 - Utworzenie Parafii Matki Boskiej Bolesnej.
Na przełomie XIX i XX wieku na Świętym Łazarzu było ok. 10 tysięcy katolików, a do tej pory dzielnica nie miała własnego kościoła, a wierni musieli uczęszczać na nabożeństwa aż do centrum, do kościoła Św. Marcina. W 1899 r. rozpoczęła się budowa kościoła Matki Boskiej Bolesnej, która trwała do 1901 r. Samodzielna parafia została ustanowiona jednak dopiero 12 lat później, dekretem ks. biskupa Edwarda Likowskiego z 6 grudnia 1912 r.

1 stycznia 2016 – W wieku 65 lat zmarł Tadeusz Lis, poznański bard, który często z gitarą i harmonijką grał w przejściu łączącym perony z Dworcem Zachodnim i Poznań Główny.

2 stycznia 1973 - Uruchomienie trasy tramwajowej w ciągu ulicy Hetmańskiej, od skrzyżowania z ul. Głogowską do skrzyżowania z ul. Dzierżyńskiego (obecnie 28 Czerwca 1956 r.).
Na nową trasę skierowano dwie linie tramwajowe: nr 10 (z Wilczaka przez Winogrady, Roosevelta, Głogowską, Hetmańską) na Dębiec oraz nr 12 (z Górczyna przez Głogowską, Hetmańską, Wildę, Marchlewskiego – obecnie Królowej Jadwigi, Rondo Rataje na os. Warszawskie). Budowa trasy tramwajowej z Łazarza na Wildę rozpoczęła się w 1968 roku.

4 stycznia 2015 – w wieku 55 lat zmarła Renata Marcinkowska, wychowawca i wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego. Ze Szkołą Podstawową nr 77 była związana od 1982 r.

4 stycznia 2015 - w wieku 58 lat zmarł Tomasz Dymaczewski, przewodniczący Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP, wykładowca akademicki.

5 stycznia 2013 - obchody 100-lecia Parafii Matki Boskiej Bolesnej. Z tej okazji odbyły się prelekcje poświęcone historii świątyni i parafii w czasach okupacji. Wierni mogli spotkać się z byłymi duszpasterzami, którzy pełnili posługę w łazarskiej parafii. Najwięcej osób chciało porozmawiać z ks. Ryszardem Dycem, który przyjechał prosto z Niemiec, gdzie obecnie pracuje. Była to okazja do wspomnień przy kawie i poczęstunku. Dzień później ponad 50 kapłanów koncelebrowało msze św., która została odprawiona z okazji jubileuszu. Eucharystii przewodniczył ks. biskup Zdzisław Fortuniak. Na zakończenie odbył się koncert kolęd i pieśni patriotycznych w wykonaniu Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Miasta Poznania przy MPK.

6 stycznia 2014 – Orszak Trzech Króli po raz pierwszy przeszedł do kościoła Chrystusa Sługi przy ul. Palacza. Kacper, Melchior i Baltazar mieli ze sobą mirrę, kadzidło i złoto. W rolę jednego z króli wcielił się Wiesław Banaś, dyrektor Gimnazjum nr 50 i przewodniczący Rady Osiedla Górczyn. Radosny i rozśpiewany orszak z ruchomymi gwiazdami wyruszył z ulicy Kosynierskiej i przeszedł ulicami Parafii Chrystusa Sługi do kościoła przy ul. Palacza, gdzie Trzej Królowie oddali pokłon Dzieciątku Jezus.

10 stycznia 1944 - Podczas kontroli na Dworcu Głównym policja skonfiskowała 2,7 kilograma kiełbasy, 16 kilogramów słoniny, 6 kilogramów mięsa, 2 dętki rowerowe, 2 swetry męskie oraz 27 szpulek nici, które znaleziono w bagażach przybywających do Poznania Polaków.

10 stycznia 1963 - Zmarł Tadeusz Szeligowski, kompozytor i dydaktyk, twórca m.inopery "Bunt żaków", baletów "Paw i dziewczyna", "Mazepa", utworów symfonicznych, kameralnych i pieśni.
Od 1947 roku mieszkał w kamienicy przy ul. Chełmońskiego 22. W 1966 roku na ścianie tego budynku odsłonięto tablicę pamiątkową o treści: "W tym domu mieszkał i tworzył w latach 1947-1963 prof. Dr Tadeusz Szeligowski, wybitny kompozytor, twórca pierwszej opery w Polsce Ludowej".

10 stycznia 2016 – Pobito rekord dotychczasowych kwest na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku zagrała pod hasłem "Mierzymy wysoko!" na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów. W sumie w dwóch łazarskich sztabach WOŚP - w Klubie "Krąg" oraz w "Marcinku" zebrano 136 073,23 zł. Przez całą niedzielę kwestowało 271 wolontariuszy.

11 stycznia 1897 - Urodził się Kazimierz Nowak, podróżnik. W latach 1931-1936 przemierzył samotnie Afrykę z północy na południe i z powrotem (40 tys. km rowerem, pieszo, konno, na wielbłądzie oraz czółnem).
Po powrocie do Poznania, do śmierci mieszkał w kamienicy przy ul. Lodowej 32.

12 stycznia 1975 - Zmarł Kazimierz Ulatowski, architekt, autor projektu m.in. kamienicy przy ul. Gąsiorowskich 5 i 54, Kolejowej 55/55a. Według jego projektu zrealizowano odbudowę kościoła św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej.

12 stycznia 2014 - Nad ranem Volkswagen Passat wjechał w płot przy kościele pw. Chrystusa Sługi. Kierujący zbiegł z miejsca wypadku. wyniku działań policji zatrzymano do wyjaśnienia pięciu mężczyzn poruszających się pojazdem. Żaden z nich nie przyznawał się do kierowania Volkswagenem, jednak policji udało się ustalić sprawcę. Okazało się, że był pod wpływem alkoholu. Usłyszał już zarzut jazdy po pijanemu. Sprawca zdarzenia, ani żaden z podróżujących z nim mężczyzn nie był właścicielem samochodu. Właścicielka pojazdu złożyła dziś zawiadomienie o kradzieży. Mężczyzna, który prowadził auto to jej znajomy, ale nie użyczyła mu auta.

13 stycznia 2016 - łazarscy radni mogli poczuć się jak radni Miasta Poznania. W sali sesyjnej Urzędu Miasta odbyło się wspólne posiedzenie Rady Osiedla Św. Łazarz z radami osiedli: Jeżyce, Wilda, Ostrów Tumski-Śródka i Stare Miasto, podczas którego powołano "Koalicję Śródmiejską". Jej celem ma być wspólne rozwiązywanie problemów, wśród których są kwestie związane z bezpieczeństwem, parkowaniem, pustostanami, targowiskami czy nielegalnym hazardem i problemami alkoholowymi.

15 stycznia 2015 - Po ciężkiej i długiej chorobie w wieku 62 lat zmarł Jan Zawieja, członek Zarządu Rady Osiedla Górczyn, ojciec miejskiego radnego Bartosza Zawieji.

17 stycznia 2002 - Na Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyło się II Forum Gospodarcze Polska-Rosja z udziałem prezydentów: Polski Aleksandra Kwaśniewskiego i Rosji Władimira Putina.

18 stycznia 1939 - Poświęcenie kościoła pw. Św. Michała Archanioła przy ulicy Stolarskiej.

19 stycznia 1985 - zmarł Leonard Turkowski, autor tomików wierszy i opowiadań nawiązujących do historii Warmii i Mazur.
Urodził się w kamienicy przy ulicy Głogowskiej 69.

19 stycznia 2015 – Poznańscy wyznawcy islamu z Biedrzyckiego spotykają się z atakami i groźbami. Czteroosobowa grupa mężczyzn z Polskiej Ligi Obrony obkleiła Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe, w którym znajduje się meczet naklejkami "Polska wolna od islamu". Członkowie tej samej organizacji zakłócili również październikowy wykład oraz grozili dzieciom, którzy przychodzi na lekcje języka arabskiego. Policja zatrzymała trzech podejrzanych mężczyzn, którzy mają odpowiedzieć za nawoływanie do nienawiści, obrazę uczuć religijnych oraz znieważenie miejsca kultu religijnego.

26 stycznia 2013 - Policjanci z grunwaldzkiego komisariatu chcieli zatrzymać kierowcę opla. Ten zaczął uciekać. Policyjny pościg zakończył się na skrzyżowaniu ulic Matejki i Niegolewskich. W wyniku wypadku cztery osoby zostały ranne. Mężczyzna, który uciekał przed policją uderzył w pięć innych samochodów.

27 stycznia 1926 - Pierwsze decyzje o zorganizowaniu Powszechnej Wystawy Krajowej w 1929 roku. "Kurier Poznański" donosił: "Dyrektor Targów Poznańskich p. Krzyżankiewicz otrzymał od ministra przemysłu i handlu pismo, adresowane do p. prezydenta m. Poznania Ratajskiego, akceptujące w zasadzie projekt urządzenia PWK w Poznaniu w 1929 r. ".

27 stycznia 2015 - 9-metrowy posąg rajdowca przed wejściem na Międzynarodowe Targi Poznańskie. Figura Stiga przyjechała prosto z Wielkiej Brytanii specjalną ciężarówką. Zanim Big Stig przyjechał na Targi odwiedził wcześniej Amsterdam i Berlin.
Posąg Stiga ma 9 metrów wysokości. Figura powstała w Dunsfold. Nastepnie statua została załadowana na platformę ciężarówki. Zaprojektowanie, skonstruowanie i pomalowanie figury, zrobionej z włókna szklanego, zajęło zespołowi trzech rzeźbiarzy ponad dwa miesiące. Sam tors i głowa Stiga mają ponad 3,6 metra, czyli tyle, co dwupiętrowy autobus. Wizyta Stiga była elementem promocji nowego kanału telewizyjnego BBC Brit i premiery programu Top Gear.

28 stycznia 1939 - "Dziennik Poznański" donosił:
Jadący rowerem Bolesław Powolny (ul. Chełmońskiego 2) przy zbiegu ulicy Matejki i Berwińskiego spadł z roweru i złamał sobie lewą nogę. Powolnego przewieziono do szpitala kolejowego przy ul. Orzeszkowej.

28 stycznia 1945 - Na ulicę Marszałka Focha (obecnie Głogowską) wkroczył pierwszy oddział żołnierzy polskich.

31 stycznia 1945 - Armia Czerwona opanowała Most Dworcowy.


R E K L A M A

zdj. 1 - uruchomienie trasy tramwajowej w ul. Hetmańskiej, fot. fotopolska.eu
zdj. 2-9 - kościół przy ul. Głogowskiej, fot. archiwum Parafii Matki Boskiej Bolesnej
fot. 10 - ulica Marszałka Focha w 1945 r., fot. Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
fot. 11 - wieża Górnośląska, fot. archiwum MTP
pozostałe - archiwum lazarz.pl

ZOBACZ TAKŻE: W 1978 roku to był sylwester - ze stanem klęski żywiołowej i awarią stacji transformatorowej

ZOBACZ TAKŻE: Skrzypiały w nocy i były za głośne – ćwierć wieku temu bimby nocne zastąpiono autobusami

ZOBACZ TAKŻE: "Parafia Matki Bożej Bolesnej wydała prawie 60 księży" - odpust w 100-letniej parafii

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

do 22-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
XXXL sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
- porządek obrad

22

lut

do 24-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Gardenia - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Specjal Days - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
Sport Invest - Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej

02

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Światowy Dzień Modlitwy - nabożeństwo ekumeniczne

04

mar

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: