Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ignacy Paderewski przybył na Dworzec Letni {► WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ignacy Paderewski przybył na Dworzec Letni {► WIDEO}
27-12-2017 01:12   Janusz Ludwiczak
Podobnie jak miało to miejsce przed 99 laty na poznański dworzec wjechał ciągnięty przez parowóz pociąg, z którego wysiadł Ignacy Paderewski. Na Dworcu Letnim już po raz 28 odbyła się inscenizacja przyjazdu do Poznania wielkiego kompozytora, pianisty i polityka. Przyjazd Paderewskiego do Poznania przyczynił się do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Podczas uroczystości padła również deklaracja, że w Poznaniu powstanie zupełnie nowe Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Tradycyjnie, już po raz 29. w drugi dzień świąt, o godz. 16 na odrestaurowany peron 4b, czyli Dworzec Letni wjechał historyczny pociąg, ciągnięty przez zabytkowy parowóz z połowy XX wieku. W ten sposób rozpoczęła się inscenizacja przyjazdu do Poznania wielkiego kompozytora, pianisty i polityka, którą już po raz 29. zorganizował Poznański Chór Nauczycieli im. Ignacego Paderewskiego przy współpracy samorządów.

Wybitnego Polaka witał tłum poznaniaków. W rolę Ignacego Paderewskiego już po raz trzynasty wcielił się aktor Edmund Dudziński.

Zgromadzeni na Dworcu Letnim poznaniacy przywitali gościa okrzykami "Niech żyje Mistrz! Niech żyje Polska, niech żyje, niech żyje, niech żyje!".

Jestem szczęśliwy, że mogę tu być na tej wielkopolskiej ziemi w Poznaniu, gdzie pięknie działacie, organizujecie pracę organiczną i gospodarczą. Rodacy! Ojczyzna nasza się odradza po 100 latach niewoli powstaje nowa Polska. Wzywam wszystkich Polaków do wspólnego tworzenia nowej ojczyzny, zgody i równości narodowej, od morza po Tatry – powiedział Ignacy Jan Paderwski [którego zagrał Edmund Dudziński].

Podczas wtorkowych uroczystości padła również deklaracja o wybudowaniu zupełnie nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Czy wiecie Państwo, gdzie jest w Poznaniu Muzeum Powstania Wielkopolskiego i jaką ma powierzchnię? Zaledwie 280 metrów kwadratowych. Dla porównania Muzeum Powstania Warszawskiego ma aż 3 tysiące metrów kwadratowych. Czy to nie wstyd? – mówił do zgromadzonych Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Niepodległości w Poznaniu.

Zobowiązujemy się, że zaczniemy intensywne przygotowania, żeby ekspozycja o Powstaniu Wielkopolskim miała też 3 tys. m2 – dodał Tomasz Łęcki.

Zapraszam Państwa do odwiedzania Odwachu, gdzie jest zmieniona i powiększona ekspozyja Muzeum. Myślimy o budowie nowego prawdziwego muzeum i mam nadzieję że to się w najbliższych latach ziści – przekonywał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Ignacy Paderewski przyjechał do Poznania, na ówczesny dworzec boczny - Cesarski 26 grudnia 1918 roku o godz. 21:10. Niemcy próbowali za wszelką cenę nie dopuścić do przyjazdu Paderewskiego. Nic nie dało również wyłączenie światła w całym Poznaniu. Przygotowani Polacy witali dostojnego gościa przy blasku kilkuset pochodni. W ten sposób Niemcy nieświadomie dali możliwość stworzenia niepowtarzalnej atmosfery tego wydarzenia. Przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania stał się impulsem do rozpoczęcia Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło dzień później, 27 grudnia 1918 roku.

Inscenizację przyjazdu Ignacego Paderewskiego na Dworzec Letni transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacje wideo:


Komentarze (1)

28-12-2017 07:09:03
Negatyw
I na co komu ten cyrk...??!!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
21

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Uroczystość zakończenia sezonu kulturalno-oświatowego 2017/2018 na Łazarzu

22

cze

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
"Powitanie lata" - dyskoteka Samorządu Wychowanków MDK3

do 23-06-2018
20:00
Palmiarnia Park Wilsona
Noc w Palmiarni
w godz. 20:00-2:00

23

cze

Park Kasprowicza (przed halą Arena)
Festyn Charytatywny "Niebiescy Dzieciom"
w godz. 13:00-17:30

29

cze

do 30-06-2018
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: