Czytając "Księcia Szaranka" upamiętnili Stanisława Strugarka
10-09-2017 01:21   Janusz Ludwiczak
Muzyczny przejazd rowerowy śladami Stanisława Strugarka, warsztaty z gwary poznańskiej i konkurs z nagrodami, podchody na fyrtlu, prelekcje o gwarze poznańskiej i czytanie przez aktorów Teatru Nowego "Księcia Szaranka", czyli "Małego Księcia" w gwarze poznańskiej – to wszystko odbyło się w ramach projektu "Łażyce".

W czerwcu w ramach akcji "Łażyce" upamiętniono Kazimierza Nowaka. Z okazji przypadającej w tym roku 120. rocznicy urodzin i 80. rocznicy śmierci wielkiego podróżnika, który samotnie przemierzył Afrykę zorganizowano przejazd rowerowy z bębniarzami z "Lejka" Łazarskiego do Parku Kasprowicza, prelekcje, teatr ilustracji, koncert afrykańskich bębnów i uroczystość nadania nowego patrona Szczepowi "Łazarz". Teraz organizatorzy postanowili upamiętnić Stanisława Strugarka, słynnego popularyzatora i znawcy gwary poznańskiej, a także redaktora, działacza kulturalno-oświatowego i pedagoga, który mieszkał w kamienicy przy ul. Lodowej 3.

Piękne poniemieckie kamienice, zielone skwery i parki, chodniki bardziej lub mniej wydeptane przez codzienne kroki przechodniów. Miejsca odwiedzane często i te, których czas świetności już przeminął. Przestrzeń tworząca historię, ale też ludzie, którzy spędzają tu codzienność lub są tu tylko chwilę. Chcemy zaprosić mieszkańców i przechodniów do zatrzymania się w miejscach, które być może znają na co dzień i do odkrycia ich na nowo. Prelekcje, warsztaty i koncerty tworzące Łażyce to przestrzeń zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Cykl spotkań edukacyjno - artystycznych w ciekawych dla dzielnic Jeżyce i Św. Łazarz miejscach to pretekst do zwrócenia uwagi na to, jaką zmianę przeszły na przestrzeni lat oraz przypomną związane z nimi ważne postaci – wyjaśnia Urszula Kisiel-Grzanka z Fundacji "Nieściszalni".

Trzeci dzień jeżycko-łazarskich spotkań kulturalnych poświęcony jest osobie Stanisława Strugarka. Pedagog, redaktor, działacz kulturalno-oświatowy pochodził z Łazarza i mieszkał w kamienicy przy ul. Lodowej 3. Jako "Wuja Ceśku" był miłośnikiem i propagatorem gwary poznańskiej, nagrywał muzykę ludową, prowadził audycje o różnorodnym charakterze. Napisał kilka powieści młodzieżowych, sztuki przeznaczone dla teatrów lalkowych, opracowania o tematyce historycznej, słuchowiska i felietony. Chcąc uczcić pamięć tego wybitnego Łazarzanina zapraszamy na spotkanie z gwarą poznańską – objaśnia Urszula Kisiel-Grzanka, współorganizatorka wydarzenia.

W sobotę organizatorzy przygotowali muzyczny przejazd rowerowy śladami Stanisława Strugarka, warsztaty z gwary poznańskiej wraz konkursem z nagrodami w Parku Wilsona, podchody na fyrtlu "po naszemu", a także prelekcje o Stanisławie Stugarku i gwarze poznańskiej, która odbyły na podwórku przy ul. Lodowej 3, gdzie mieszkał słynny popularyzator poznańskiej gwary.

Na zakończenie w Ogrodzie Łazarz aktorzy Teatru Nowego czytali "Księcia Szaranka", czyli "Małego Księcia" przetłumaczonego przez Juliusza Kubla, mistrza mowy poznańskiej, pisarza i publicysty na gwarę poznańską.

Stanisława Strugarek zmarł 25 listopada 1965 r. 1 czerwca 2003 r. na kamienicy przy ul. Lodowej 3, w której mieszkał odsłonięto tablicę pamiątkową. Od tego czasu Komitet Organizacyjny Dni Łazarza przyznaje doroczną nagrodę im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej. Nagrodę tą otrzymali między innymi: Juliusz Kubel (w 2003 r.), Jacek Hałasik (2004), Lech Konopiński (2006), Kapela Zza Winkla (2013), Kapela Junki z Buku (2016). W tym roku miano to otrzymał Klub Osiedlowy "Krąg".


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

lut

do 24-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Gardenia - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Specjal Days - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
Sport Invest - Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej

02

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Światowy Dzień Modlitwy - nabożeństwo ekumeniczne

04

mar

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

06

mar

do 09-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli arena Design
Home Decor - Targi Wnętrz

15

mar

do 17-03-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Salmed - Międzynarodowe Targi Sprzętu i Wyposażenia Medycznego
Poznański Salon Optyczny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: