Na Górczynie ma powstać parking podziemny park&ride na 343 samochody
11-07-2017 12:57   Janusz Ludwiczak
Na os. Sobieskiego w pobliżu pętli PeSTki powstaje pierwszy w Poznaniu parking typu park&ride. Kolejny ma powstać na Górczynie. Będzie on dwupoziomowy i ma pomieścić 343 samochody.

Parking typu park&ride (parkuj i jedź) ma zachęcić kierowców, zwłaszcza z okolic Poznania do przesiadki z samochodu na tramwaj lub autobus i kontynuowania podróży do centrum miasta właśnie tym środkiem transportu. Pierwszy tego typu parking powstaje na osiedlu Sobieskiego, przy pętli PST.

Zapotrzebowanie na parkingi jest ogromne, liczba samochodów przypadających na 1000 mieszkańców Poznania dynamicznie rośnie i według danych GUS w 2015 roku wynosiła aż 625 samochodów. Dla porównania europejska średnia to 564 samochody – wyjaśnia Jan Gosiewski z Wydziału Transportu i Zieleni Urzędu Miasta Poznania.

Miasto planuje budowę kolejnego parkingu typu park&ride, który ma powstać na Górczynie, przy pętli tramwajowo-autobusowej w rejonie wiaduktu Kosynierów Górczyńskich. Parking P&R ma być dwupoziomowy, który będzie mógł pomieścić 343 samochody.

W przyszłym tygodniu odbędą się konsultacje społeczne w tej sprawie.

Projekt zakłada stworzenie parkingów Park&Ride, jako III etapu tworzenia systemu na terenie miasta Poznania. Parkingi P&R są elementami planowanych w tych lokalizacjach zintegrowanych węzłów przesiadkowych, które pozwolą na dogodne przesiadki użytkowników transportu indywidualnego na publiczny transport zbiorowy (autobus, tramwaj, kolej). Umożliwi to korzystne zmiany w podziale modalnym podróży na rzecz efektywnych i ekologicznych środków transportu publicznego, a także wpłynie pozytywnie na usprawnienie ruchu miejskiego – informuje Urząd Miasta Poznania.

We wtorek, 18 lipca o godz. 17:00 w Gimnazjum nr 50 przy ul. Ściegiennego 10 odbędzie się spotkanie dla mieszkańców, przedsiębiorców, właścicieli nieruchomości, przedstawicieli instytucji, podczas którego przedstawione zostaną szczegóły dotyczące projektu.

Projekt parkingu park&ride na Górczynie - cz.1 {POBIERZ PDF}

Projekt parkingu park&ride na Górczynie - cz. 2 {POBIERZ PDF}


R E K L A M A

Komentarze (1)

11-07-2017 15:06:26
Pawel_Górczyn
Zastanawiam się czy ZDM wpadnie na pomysł przeniesienia postoju taksówek z Krzywej na Petlę Górczyn. W końcu to jest centrum komunikacyjne od południowej strony Poznania. Pomysł parkingu jest sensowny. Po tablicach rejestracyjnych aut ktore już parkują widać że króluje PZ/PKS.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

do 22-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mody

17:30
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
XXXL sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św. Łazarz
- porządek obrad

22

lut

do 24-02-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Gardenia - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
Specjal Days - Targi Produktów Świątecznych i Okazjonalnych
Sport Invest - Targi Branży Sportowej i Rekreacyjnej

02

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Światowy Dzień Modlitwy - nabożeństwo ekumeniczne

04

mar

10:00
Jednostka Ratowniczo - Gaśnicza Nr 2 ul. Grunwaldzka 16a
Otwarte Strażnice - zwiedzanie Jednostki Ratowniczo-Gaśnicznej nr 2

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: