Wywiad z ks. Rafałem Czerniejewskim, nowym proboszczem Parafii Chrystusa Sługi
09-07-2017 20:59   Janusz Ludwiczak
"Po latach powróciłem na Łazarz. Po ukończeniu liceum złożyłem papiery na archeologię. Miałem zawsze zainteresowania historyczne. Jednego roku pracowałem nawet na wykopaliskach z prawdziwymi archeologami. Nabrałem trochę doświadczenia. Podjąłem jednak decyzję i papierów na archeologię nie złożyłem. Jednak wybrałem seminarium duchowne" – mówi ks. kan. Rafał Czerniejewski, nowy proboszcz Parafii Chrystusa Sługi.

Janusz Ludwiczak, lazarz.pl: Okazuje się, że ksiądz proboszcz wywodzi się z Łazarza?
ks. Rafał Czerniejewski: Tak zgadza się. Pochodzę z Parafii Matki Boskiej Bolesnej, gdzie przez 10 lat byłem ministrantem. Tam też odprawiłem 21 maja 1981 roku swoją pierwszą mszę świętą. Wychowałem się i mieszkałem w kamienicy przy ul. Głogowskiej, w okolicy Rynku Łazarskiego.
Uczęszczałem najpierw do Szkoły Podstawowej nr 9 przy Łukaszewicza, a potem, po zmianie rejonizacji, do nowo powstałej tysiąclatki "97" na Potockiej. Maturę zdawałem w II LO na Matejki. Po ukończeniu liceum złożyłem papiery na archeologię, dostałem się, ale jednak wybrałem seminarium duchowne.

Jak wspomina ksiądz proboszcz Łazarz z okresu dzieciństwa i młodych lat? Czy bardzo zmieniła się dzielnica?
Po latach powróciłem na Łazarz. Budynki są te same, ale jest więcej pustostanów. Zmieniło się też to, że mieszkania są wynajmowane studentom.

A sam kościół Matki Boskiej Bolesnej z tamtych lat?
Jak wspomniałem, byłem ministrantem. Była to żywa organizacja, utrzymywała się tradycja prowadzenia grup przez starszych ministrantów czy wybory prezesa ministrantów. Przyjmującym mnie na ministranta był Romuald Kujawski, wówczas licealista, a dziś biskup w Brazylii. Za moich czasów proboszczem był ks. Marian Frankiewicz. Doskonale znamy się również z ks. Eugeniuszem Antkowiakiem, jesteśmy z tego samego kursu w seminarium i razem byliśmy wyświęcani w tym samym roku.

Dlaczego zdecydował się ksiądz wybrać drogę kapłańską?
To jest powołanie, które pozostaje tajemnicą. Trudno wyjaśnić dlaczego akurat ja wybrałem taką drogę, taka była wola Boża.

Był dylemat archeologia czy kapłaństwo?
Była nie do końca pewność, która potem się wykrystalizowała. Miałem zawsze zainteresowania historyczne. Jednego roku pracowałem nawet na wykopaliskach z prawdziwymi archeologami. Nabrałem trochę doświadczenia. Podjąłem jednak decyzję i papierów na archeologię nie złożyłem.

Podczas kazania w trakcie powitania w kościele Chrystusa Sługi wspomniał ksiądz, że z szacunkiem odnosi się do dzieła ks. Mariana Ciesielskiego. Jakie plany w parafii? Czy będą jakieś zmiany?
Ksiądz Marian tworzył od podstaw parafię Chrystusa Sługi i wraz z parafianami wzniósł świątynię, która stanęła na pograniczu Łazarza i Górczyna. Za wcześnie mówić o zmianach. Jestem proboszczem dopiero od tygodnia. Na pewno będzie kontynuacja wielu działań.

Czy nadal będą podtrzymywane tradycje x. Mariana jak np. procesja palmowa z osiołkiem, orszak Trzech Króli czy żywe zwierzęta w żłóbku na Boże Narodzenie?
Jeśli uda się osła znaleźć to jak najbardziej.

Ostatnio był ksiądz proboszczem w parafii Św. Floriana przy Kościelnej. Jak jest ze społecznością Jeżyc?
Jeżyce mają takie same problemy jak Łazarz. Widać ubytek wiernych, jednak na Jeżycach następuje rozwój budownictwa. Powstają nowe bloki, zwłaszcza przy ul. Kościelnej. Przybywa osiedli, które zastępują stare kamienice. Cześć osób integruje się z parafią.

Dlaczego przy kościele na Jeżycach ustawiono figurę Jezusa, która jest elementem Pomnika Wdzięczności. Sprawa budzi sporo emocji, nawet na linii miasto-kuria.
Figura znalazła się przy kościele na Jeżycach dlatego, że parafia jest pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa. Nie będzie przecież ona tam na stałe. To jest element pomnika, który ma powstać w godnym miejscu. Na razie to jest przechowywanie. Wyraźnym podkreśleniem tymczasowości jest to, że figura nie została ustawiona na cokole, a na podstawie na bruku. To jest tymczasowe rozwiązanie. Nie używajmy słowa element budowlany, po prostu element pomnika, który ma stanąć w innym miejscu, a póki co jest przy kościele Św. Floriana.

A gdzie ten pomnik mógłby stanąć?
W godnym miejscu.

Mówi się o Malcie. Czy to byłoby godne miejsce?
Myślę że ta lokalizacja jest dobra. Jest to szeroki otwarty teren. Z daleka pomnik byłby widoczny, sam w sobie ma 10 metrów wysokości, figura ma 5 metrów. Jak patrzymy na figurę, możemy wyobrazić sobie jak będzie to wyglądać w całości.
Na pewno figura nie może wrócić na Plac Mickiewicza, gdyż jest tam już pomnik Poznańskiego Czerwca 56. Według mnie Pomnik Wdzięczności w tym miejscu stwarzałby wrażenie zatłoczenia.

Ostatnio wspólnota muzułmańska na Biedrzyckiego otrzymuje pogróżki, imamowi grożono śmiercią. Jak ksiądz proboszcz odniesie się do tej sprawy? Czy kościół jest w stanie coś zrobić dla uspokojenia nastrojów? Jaki jest osobisty pogląd księdza na sprawę migrantów muzułmańskich w Polsce?
Mamy w Polsce wolność religijną...

Poprzedni proboszcz współpracował z sąsiadami z Biedrzyckiego. Czy parafia dalej będzie współpracować z Muzułmańskim Centrum Kulturalno-Oświatowym? Udało się już odwiedzić imama?
Za wcześnie o tym mówić. Nie znam jeszcze imama.

Czy powinny odbywać się łączone procesje Bożego Ciała. W 2013 roku przeszła wspólna procesja z najstarszej do najmłodszej parafii (Matki Boskiej Bolesnej) do najmłodszej (Chrystusa Sługi). Odbywały się również wspólne procesje z Parafią Św. Krzyża na Górczynie.
Najpierw musiałbym porozmawiać z proboszczami.

Ks. kan. Rafał Czerniejewski ma 61 lat. Święcenia kapłańskie przyjął 21 maja 1981 roku. Był wikariuszem w Sierakowie, Śremie oraz w poznańskiej Farze. W latach 90. był sędzią w Sądzie Metropolitarnym w Poznaniu, był dziekanem dekanatu Poznań-Starołęka, a później Poznań-Jeżyce. Był wizytatorem w parafiach archidiecezji przed kanonicznymi wizytacjami biskupimi. W ostatnim czasie był wojewódzkim kapelanem Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej w Poznaniu. Jest kanonem honorowym kapituły kolegiackiej w Poznaniu. W latach 2015-2017 był proboszczem Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na Jeżycach. Od 1 lipca jest proboszczem Parafii Chrystusa Sługi przy ul. Palacza.


R E K L A M A

Komentarze (2)

10-07-2017 18:47:41
toms
Nikt nie zastąpi ks. Mariana. To już nie będzie ta sama parafia Ale x.Marian też nie jest święty. Kapitan nie opuszcza swojego statku, budowniczy nie ucieka po wybudowaniu swojego dzieła.
10-07-2017 13:14:30
parafianin
Ks. Marian wzniósł z parafianami świątynię, ale przede wszystkim stworzył prawdziwą wspólnotę. Dzięki licznym pomysłom i inicjatywą, w które angażował parafian i przede wszystkim, które razem z nimi i dla nich podejmował. Czasem były to zwyczajne, proste rzeczy, a wczoraj niestety nikt nie żegnał nas przy wychodzeniu z kościoła i wakacyjnej instalacji też brak ...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
23

kwi

do 26-04-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Expopower - Międzynarodowe Targi Energetyki
Greenpower - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
Instalacje - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
Poznań Media Expo
Securex - Międzynar

26

kwi

19:00
Galeria Muzalewska ul. Głogowska 29/3 m.6
Wernisaż wystawy - Monika Szwed "bez ruch"

27

kwi

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spektakl teatralny dla dzieci "Król Nicnierobię" w wykonaniu Teatru Krokodyl
Wstęp wolny
Spektakl będzie tłumaczony na język migowy

17:30
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Kwietniowe ABC - wiosenne warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8-13 lat

28

kwi

Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
Festyn bezpieczeństwa
w godz. 9:30-15:00
• animacje, zabawy i konkursy sportowe na orliku dla dzieci i młodzieży;
• spotkanie z antyterrorystą Stanisławem Szafranem i warsztaty "Post

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: