"Łażyce" w hołdzie Kazimierzowi Nowakowi
05-06-2017 20:39   Janusz Ludwiczak
Przejazd rowerowy z bębniarzami z "Lejka" Łazarskiego do Parku Kasprowicza, prelekcje, teatr ilustracji, koncert afrykańskich bębnów i uroczystość nadania nowego patrona Szczepowi "Łazarz" – tak w sobotę upamiętniono słynnego podróżnika Kazimierza Nowaka.

W sobotę odbyła się akcja "Łażyce" w hołdzie Kazimierzowi Nowakowi. W tym roku mija 120. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci wielkiego podróżnika, który samotnie przemierzył Afrykę.

"Łażyce" to jeżycko-łazarskie spotkania kulturalne. Pierwszy dzień poświęciliśmy osobie Kazimierza Nowaka. Podróżnik, fotograf i pionier reportażu pochodził z Poznania, przez większość życia mieszkał na Łazarzu. Kazimierz Nowak zasłynął w latach 1931-1936, kiedy to podróżował samotnie przez kontynent afrykański z północy na południe, a następnie z powrotem, pokonując około 40 tys. km głównie na rowerze. Chcąc uczcić pamięć tego wybitnego łazarzanina zapraszamy na spotkania nawiązujące muzycznie i rowerowo do słynnej podróży przez Afrykę – wyjaśnia Urszula Kisiel-Grzanka, koordynator projektu.

W ramach akcji "Łażyce" z okazji 28. Dni Łazarza odbył się muzyczny przejazd rowerowy z udziałem muzyków na tandemach i rowerach cargo, który wyruszył ze Skweru im. Kazimierza Nowaka (tzw. "Lejku Łazarskiego") przez Park Kasprowicza do Ogrodu Łazarz. Organizatorzy przygotowali również warsztaty gry na afrykańskich bębnach, prelekcję historyczną o słynnym podróżniku.

Na zakończenie 5. Poznańska Drużyna Starszoharcerska Szczepu Łazarz "Wagabunda" otrzymała imię Kazimierza Nowaka, a w Ogrodzie Łazarz odbył się koncert zespołu Drum Work Trio prezentujący afrykańskie brzmienia na bębnach.

Projekt "Łażyce" organizowany jest przez Fundację "Nieściszalni" i Republikę Rytmu we współpracy z Urzędem Miasta Poznania.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

mar

17:00
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Spotkanie z wiceprezydentem Mariuszem Wiśniewskim ws. przebudowy Rynku Łazarskiego

18:30
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
XIV Festiwal Wiosenny - koncert 1

21

mar

18:30
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
XIV Festiwal Wiosenny - koncert 2

19:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Are We There Yet? - wernisaż wystawy fotografii Ewy Kubiak i Piotra Machy

pod naszym patronatem

22

mar

do 25-03-2018
09:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi edukacyjne
Edutec - Targi Technologii i Wyposażenia dla Edukacji
22. Poznańskie Targi Książki Naukowej i Popularnonaukowej
Pegazik - Poznańskie Targi Książki

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: