"Łażyce" w hołdzie Kazimierzowi Nowakowi
05-06-2017 20:39   Janusz Ludwiczak
Przejazd rowerowy z bębniarzami z "Lejka" Łazarskiego do Parku Kasprowicza, prelekcje, teatr ilustracji, koncert afrykańskich bębnów i uroczystość nadania nowego patrona Szczepowi "Łazarz" – tak w sobotę upamiętniono słynnego podróżnika Kazimierza Nowaka.

W sobotę odbyła się akcja "Łażyce" w hołdzie Kazimierzowi Nowakowi. W tym roku mija 120. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci wielkiego podróżnika, który samotnie przemierzył Afrykę.

"Łażyce" to jeżycko-łazarskie spotkania kulturalne. Pierwszy dzień poświęciliśmy osobie Kazimierza Nowaka. Podróżnik, fotograf i pionier reportażu pochodził z Poznania, przez większość życia mieszkał na Łazarzu. Kazimierz Nowak zasłynął w latach 1931-1936, kiedy to podróżował samotnie przez kontynent afrykański z północy na południe, a następnie z powrotem, pokonując około 40 tys. km głównie na rowerze. Chcąc uczcić pamięć tego wybitnego łazarzanina zapraszamy na spotkania nawiązujące muzycznie i rowerowo do słynnej podróży przez Afrykę – wyjaśnia Urszula Kisiel-Grzanka, koordynator projektu.

W ramach akcji "Łażyce" z okazji 28. Dni Łazarza odbył się muzyczny przejazd rowerowy z udziałem muzyków na tandemach i rowerach cargo, który wyruszył ze Skweru im. Kazimierza Nowaka (tzw. "Lejku Łazarskiego") przez Park Kasprowicza do Ogrodu Łazarz. Organizatorzy przygotowali również warsztaty gry na afrykańskich bębnach, prelekcję historyczną o słynnym podróżniku.

Na zakończenie 5. Poznańska Drużyna Starszoharcerska Szczepu Łazarz "Wagabunda" otrzymała imię Kazimierza Nowaka, a w Ogrodzie Łazarz odbył się koncert zespołu Drum Work Trio prezentujący afrykańskie brzmienia na bębnach.

Projekt "Łażyce" organizowany jest przez Fundację "Nieściszalni" i Republikę Rytmu we współpracy z Urzędem Miasta Poznania.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

gru

do 21-12-2017
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Puchar 5 Milionów

21

gru

18:30
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
"Z wysokiego nieba" - koncert kolęd i pastorałek

24

gru

11:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wigilia dla osób potrzebujących i samotnych

26

gru

16:00
Dworzec Letni (peron 4b)
Inscenizacja przyjazdu Mistrza Ignacego Paderewskiego do Poznania - 99. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

28

gru

17:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie Sala Ziemi (pawilon 15)
„Gwiazdo świeć, kolędo leć!”

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: