Mieszkańcy chcą tramwaju na os. Kopernika i są skłonni porzucić samochody
24-04-2017 07:49   Janusz Ludwiczak
Zarząd Transportu Miejskiego podsumował konsultacje dotyczące budowy nowej trasy tramwajowej w ciągu ulicy Arciszewskiego na os. Kopernika. Aż 73% ankietowanych popiera ten projekt. 63% badanych uznało, że tramwaj skłoniłby ich do rezygnacji z poruszania się samochodem.

O budowie trasy tramwajowej na osiedle Kopernika mówi się przynajmniej od lat 80. Plany zakładają, ze tramwaj miałby jechać od skrzyżowania ulic Reymonta i Hetmańskiej przez szeroki pas rozdziału ulicy Arciszewskiego i dalej ulicą Zamkniętą, przecinając Ściegiennego do pętli w rejonie skrzyżowania ulic Promienistej i Jawornickiej. Dzięki tej inwestycji, która od trzech dekad zapisana jest w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego moglibyśmy bimbą dojechać również na cmentarz Górczyński.

W Planie zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla miasta Poznania na lata 2014 – 2025 osiedle Kopernika zostało uznane za jeden z ważniejszych generatorów ruchu na obszarze miasta, natomiast budowa trasy tramwajowej została uznana za istotną z powodu zwiększenia dostępności tramwaju na tym obszarze. Aktualnie, obszar objęty przedmiotem konsultacji obsługiwany jest komunikacją autobusową. W pewnym oddaleniu, na ulicy Grunwaldzkiej, przebiega trasa tramwajowa – z uwagi na położenie nie obsługuje ona bezpośrednio osiedla, a dotarcie na przystanek wymaga pokonania od 500 m do nawet 1500 m drogi pieszej lub dojazdu autobusem, przy czym przesiadki na żadnym węźle krzyżującym ruch autobusowy z tramwajowym nie są zorganizowane w systemie „drzwi w drzwi” (co powoduje, że atrakcyjność komunikacji miejskiej znacząco spada. Przebieg trasy tramwajowej do osiedla Kopernika został wyznaczony przez obszar gęstej zabudowy mieszkaniowej wzdłuż ulic: Arciszewskiego, Pogodnej i Promienistej – wyjaśnia Agnieszka Smogulecka z Zarządu Transportu Miejskiego.

W ubiegłym roku została opracowana koncepcja nowej trasy tramwajowej. W grudniu Zarząd Transportu Miejskiego przeprowadził konsultacje społeczne z mieszkańcami w sprawie projektu nazwanego "Copernicus".

Niemal trzy czwarte mieszkańców, którzy wzięli udział w konsultacjach dotyczących budowy trasy tramwajowej na os. Kopernika, wspiera tę koncepcję. Jednocześnie prawie 63% osób, które wypełniły ankietę, deklaruje, że powstanie trasy skłoniłoby je do rezygnacji z podróży samochodem i przesiadki na transport publiczny – informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

W sumie wypełniono 1295 ankiet. Prawie połowa osób, które wypełniły ankietę (43 proc.) stwierdziła, że autobus jest najbardziej dostępnym w tym rejonie środkiem transportu. Jednocześnie aż 48 proc. stwierdziło, że nie jest zadowolonych z obsługi transportem publicznym rejonu osiedla Kopernika. Prawie 43 proc. nie jest zadowolona również ze stanu obecnej infrastruktury przystankowej.

Podczas konsultacji mieszkańcy zgłaszali uwagi i propozycje. Zostały one poddane szczegółowym analizom. W związku z powyższym, m.in. został zmodyfikowany przebieg trasy tramwajowej w ulicy Pogodnej, tak aby spełniał wymagania funkcjonalne (przede wszystkim pod kątem przewidywanych inwestycji). Przeanalizowano również wariant alternatywny torowiska w ulicy Ściegiennego – wyjaśnia ZTM.

Wiadomo, że na pewno nie powstanie odnoga z ulicy Grunwaldzkiej.

ZTM, przy wsparciu projektanta, przeanalizował możliwość realizacji tego wariantu - została ona odrzucona z uwagi na brak możliwości technicznych podłączenia trasy na węźle Grunwaldzka-Jawornicka, z powodu wybudowanych wiaduktów nad przyszłą III Ramą Komunikacyjną, istniejącą okoliczną zabudowę oraz zapisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp). Alternatywne rozwiązania dla budowy trasy tramwajowej na ulicy Jawornickiej wraz z włączeniem w ulicę Grunwaldzką, które były analizowane w ramach Projektu Copernicus, zostały odrzucone ze względu na brak możliwości włączenia torowiska w innym miejscu z uwagi na otaczającą (lub planowaną) zabudowę oraz niezgodność ze Studium i mpzp – tłumaczy ZTM.

W badaniu mieszkańcy najczęściej wskazywali, że z osiedla Kopernika podróżują do centrum - w rejon ronda Kaponiera i Mostu Teatralnego (387 głosów) i Starego Rynku (187 głosów), a także na Jeżyce/Ogrody/Smochowice (137 głosów) oraz na Górczyn (107 głosów).


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

gru

do 21-12-2017
Hala widowiskowo-sportowa Arena ul. Wyspiańskiego 33 Park Kasprowicza
Puchar 5 Milionów

21

gru

18:30
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
"Z wysokiego nieba" - koncert kolęd i pastorałek

24

gru

11:00
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wigilia dla osób potrzebujących i samotnych

26

gru

16:00
Dworzec Letni (peron 4b)
Inscenizacja przyjazdu Mistrza Ignacego Paderewskiego do Poznania - 99. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego

28

gru

17:30
Międzynarodowe Targi Poznańskie Sala Ziemi (pawilon 15)
„Gwiazdo świeć, kolędo leć!”

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: