Uporządkują reklamy i szyldy?
13-03-2017 00:11   redakcja, Biuletyn Miejski
Poznańscy radni zajmują się kwestiami uporządkowania miasta. Chodzi o estetykę przestrzeni, w której pod kontrolą miałyby pozostać wielkoformatowe reklamy, szyldy, ogrodzenia czy elementy małej architektury. To odpowiedź na panujący od lat chaos przestrzenny, nad którym miasto stara się w ostatnim czasie zapanować. Ma im w tym pomóc uchwała określająca standardy wspólnej przestrzeni, której projekt pozytywnie oceniły już komisje Rewitalizacji i Polityki Przestrzennej.

Planowana uchwała zakłada przykładowo, że gabaryty i liczba szyldów w mieście oraz zasady i warunki ich montowania na określonych nieruchomościach czy rodzaj materiału z jakiego są wykonywane, miałyby podlegać większej kontroli. Określone wymogi będą dotyczyć również reklam, billboardów, ogrodzeń czy małej architektury, a więc tak zwanych mebli miejskich.

Obowiązująca w tej chwili ustawa daje podstawy do naliczania odpowiednich kar za nielegalnie umieszczane reklamy, których wysokość uzależniona jest w dodatku od wielkości powierzchni danej reklamy.

Powoduje to, że w skrajnych przypadkach naprawdę nikomu nie będzie się opłacało nielegalne zawieszanie takich reklam – uważa Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania.

Co więcej, od dnia jego wejścia w życie, projekt określa również zakres i terminy dostosowania do nowych wymogów reklam i szyldów już istniejących. W ten sposób Urząd Miasta zyskałby możliwość całościowego uporządkowania miejskiej przestrzeni.

Najwięcej wytycznych będzie obejmować obszar staromiejski, który jest najbardziej reprezentatywny i newralgiczny. Pozostałe części miasta, w zależności od sytuacji, będą mogły zostać potraktowane nieco mniej restrykcyjnie – dodaje Piotr Sobczak z Wydziału Urbanistyki i Architektury.

O tym czy radni przyjmą projekt uchwały dowiemy się już 14 marca, na kolejnej Sesji Rady Miasta.

Anna Solak
Biuletyn Miejski

ZOBACZ TAKŻE: Kilkanaście reklam na Głogowskiej wisi nielegalnie


Komentarze (8)

14-03-2017 22:23:30
Amicus
Fotki były z netu, ogólnodostępne. Lata 60te. W ogóle tyczy się to całego Poznania... Np. Plac Wolności z okresu międzywojennego, Św. Marcin z tamtych lat - wizytówka wielkopolskiego porządku, schludności i estetyki. Jakueż to migło być piękne w połączeniu z dzisiejszą nowoczesnością...
14-03-2017 08:18:53
Hania
@morlock, musze stwierdzic, ze ja pamietam ul.Glogowska i przylegle ulice z pieknymi drzewami i nie jestem az tak wiekowa. Amicus ma racje, kiedys Glogowska wyglada przyzwoicie, zielono i czysto. Teraz ogolnie w Poznaniu jest totalny brod a to dlatego, ze dozorcy nie polewaja/zmywaja juz chodnikow wkolo posesji a tak kiedys bylo !!!... a miasto Poznan nie czysci jezdni. Raz w roku przejezdza polewaczka na bardzo krotkim odcinku.....normalnie smiechu warte. Ulice pokryte psimi kupami, po ktorych zostaja slady nikt tego nie zmywa jedynie deszcz. UM Poznan wlasnie liczy tylko na deszcz - za darmo bardzo czesciowe splukiwanie syfu. Od 2011 roku miasto nie ma obowiazku czyszczenia jezdni z lisci i robia to tylko na telefoniczne, zapewne sprawdzone pozniej, zgloszenie mieszkancow. Im mniej drzew, im mniej zieleni tym mnie sprzatania i wiecej kasy w UM. Teraz miasto wezmie sie za reklamy bo liczy na na wieksze pieniadze niz z tych reklam dostaje, jak sie ma UM tysiace pracownikow i ciagle wymysla sie nowe stanowiska to trzeba przeciez tych ludzi oplacic. Ogolnie poznanska czystosc w miescie skonczyla sie juz bardzo dawno.
13-03-2017 23:00:21
L.D.
Uważam, że przepisy powinny być jednakowe dla całej przestrzeni miejskiej, bez względu na to, czy to Starówka, czy sąsiednie dzielnice. Ład i estetyka w reklamach to towar deficytowy w całym mieście.
13-03-2017 14:44:13
morlock
@Amicus - Jeśli to Twoje /Wasze rodzinne foty to pokaż. Mieszkam tu od zawsze i w oko mi nic nie wpadło zielonego od wielu lat prócz Parku Kasprzoczki/Wilsona i idiotycznie posadzonych, rachitycznych klonów (źle buractwo dobrało) wzdłuż Wyspiańskiego i na Arenie. Więc Twoje foty są sprzed epoki jakiej? Zauważ że nic nie sugeruję. Pozdrawiam!
13-03-2017 12:59:44
Amicus
Tak ostatnio przeglądałem stare fotki i wpadło mi w oko zdjęcie ul.Głogowskiej. Pełno drzew, ładne klomby i uderzający ład... A teraz łyso, wszędzie zabrudzona kostka, pstrokate albo rozsypujące się elewacje i wszechobecne puste reklamy prześcigające się jedna z drugą. Czas na porządki!!!
13-03-2017 12:38:27
GP
Ogródki działkowe przy Potockiej oklejone są na około wielkimi reklamami, czas aby zrobiono z tym porzadek. Reklamom mówimy nie!!!
13-03-2017 07:41:43
Negatyw
Reklamy nie powinny istnieć, a szyldy powinny być stonowane i nie powinny przykuwać uwagi.
13-03-2017 01:55:27
as
Poznanscy radni niech zajma sie tym ze ta ulica calkowicie wymiera. Kiedys gdy byly neony to chociaz nie bylo tak szaro na tej ulicy a teraz same banki i szmatexy

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

sty

do 21-01-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Polagra-PREMIERY - Międzynarodowe Targi Rolnicze

17:00
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
Konsultacje społeczne dotyczące rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania
► więcej szczegółów

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert piosenki instrumentalistyki jazzowej

19

sty

19:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Polska" Alicja Biała/Marcin Świetlicki - wernisaż wystawy

21

sty

16:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert kolęd w wykonaniu chórku dziecięco-młodzieżowego "Boże Serduszka"
Kaplica/dom parafialny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: