Wrotkarnia jednak powstanie w Parku Kasprowicza, a obok niej będzie kryta pływalnia
11-11-2016 23:11   Janusz Ludwiczak
Centrum Sportów Wrotkarskich powstanie jednak w Parku Kasprowicza, ale w trochę okrojonej formie. Podczas specjalnego posiedzenia miejskich instytucji, w tym MPU, POSiR, PIM z radnymi miejskimi, Radą Osiedla Św. Łazarz oraz autorami projektu ustalono również, że obok kąpieliska przy Arenie powstanie kryta pływalnia, która będzie miała 2,2 tys. m kw., a jej budowa będzie kosztować ok. 12 mln zł.

We wtorek informowaliśmy o tym, że Centrum Sportów Wrotkarskich może nie powstać w Parku Kasprowicza. Okazało się, że 1,5 mln zł przeznaczone na inwestycje wystarczy jedynie na uporządkowanie terenu, usunięcie fundamentów niedokończonego lodowiska i przygotowanie placu budowy, a także opracowanie projektu i dokumentacji. O sprawie tej rozmawiali radni z wiceprezydentem podczas poniedziałkowego posiedzenia Komisji Kultury Fizycznej i Turystyki.

Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcemy to centrum w tym miejscu. Wiadomo, że ten projekt to rezultat budżetu obywatelskiego, ale w jego efekcie nie będzie tam mógł już powstać żaden obiekt kubaturowy np. basen. Na razie ten projekt jest na takim etapie, że możemy się wycofać – powiedział Tomasz Lewandowski, zastępca prezydenta Poznania.

Oburzenia nie kryli pomysłodawcy powstania toru wrotkarskiego przy Arenie.

Ręce opadają. Nie mam już sił, ani czasu żeby walczyć o przyszłość wrotkarstwa w Poznaniu. Niektórzy radni ze względu na swoją pozycję zabijają tą inicjatywę. Budżet obywatelski miał swoje ograniczenia finansowe, jako pomysłodawcy doskonale o tym wiedzieliśmy. Dlatego podzieliliśmy powstanie tego centrum na etapy. I to się udało. Zdobyliśmy 3 miejsce i prawie 100% deklarowanej kwoty, o którą walczyliśmy. Zaznaczam - otrzymaliśmy wsparcie na 1 etap. Od samego początku zaznaczyliśmy, że projekt chcemy realizować w etapach, później powstałoby zadaszenie. Budżet ma swoje ograniczenia finansowe i nie mogliśmy złożyć całego projektu z zadaszeniem, bo się nie mieścił w kwocie Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego – tłumaczył w rozmowie z portalem lazarz.pl Jakub Ciesielski.

W czwartek w Arenie odbyło się specjalne spotkanie w tej sprawie z udziałem Ewy Bąk, dyrektor Wydziału Sportu Urzędu Miasta, przedstawicieli POSiR, PIM, MPU, a także miejskich radnych Lidii Dudziak i Łukasza Mikuły, członków Rady Osiedla Św. Łazarz oraz autorów projektu.

Jest to społeczny projekt, który zwyciężył w głosowaniu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W Parku Kasprowicza powinno powstać Centrum Sportów Wrotkarskich. Projekt uzyskał duże poparcie poznaniaków, oddano 6 024 głosy – żalił się Jakub Ciesielski, autor Centrum Sportów Wrotkarskich w Parku Kasprowicza.

Protestuje przeciwko temu, co pisze Pan o mnie na facebooku. Ja zawsze dużo robiłam dla sportu, nie protestowałam nigdy przeciwko torowi wrotkarskiemu. Ludzie chcą mieć tutaj basen osiedlowy. Miejsce na tor wrotkarski może znaleźć się na Malcie – wskazywała Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.

W Parku Kasprowicza może znaleźć się zarówno tor wrotkarski, pływalnia letnia jak i kryty basen. Te trzy obiekty uda się zmieścić – zaznaczyła Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Studium uwarunkowań dopuszcza obie te funkcje. Park Kasprowicza ma 27 100 m kw. powierzchni, musimy się zastanowić, jak to wszystko zmieścić. Dla pływalni letniej i krytego basenu oraz wrotkarni można stworzyć jeden kompleks szatni, podobne rozwiązanie jest na Chwiałce. Nie może być przekroczony maksymalny parametr powierzchni zabudowy. Pamiętajmy, że teren po Energetyku nie jest własnością miasta – przekonywał Łukasz Mikuła, przewodniczący Komisji Polityki Przestrzennej Rady Miasta Poznania.

Podczas spotkania pytano również o obecny stan przygotowania inwestycji Centrum Sportów Wrotkarskich.

Wstrzymana została procedura przetargowa, nie wyłoniono projektanta. Będziemy chcieli zarezerwowane środki przenieść na przyszły rok – zaznaczył Roland Szafrański z Poznańskich Inwestycji Miejskich (wcześniej zastępca kierownika Ośrodka Arena POSiR).

Z PIM-em mamy kiepski kontakt, nie otrzymaliśmy żadnej informacji. O wszystkim dowiedzieliśmy się z Biuletynu Miejskiego. PIM tak naprawdę nic nie zrobił przez rok. Za to z POSiR jest dobra współpraca, otrzymujemy na bieżąco informacje – wskazywał Jakub Ciesielski.

Chcecie za 1,5 mln zł wybudować tor wrotkarski, ale to nie wystarczy – powiedziała radna Lidia Dudziak.

Mamy możliwość dofinansowania z Ministerstwa Sportu. Zgłosiła się do mnie jedna z firm, która może sfinansować zadaszenie hali w zamian za reklamę – odpowiedział Jakub Ciesielski.

Ale to będzie tor miasta, POSiR-u, a nie pana – dodała Lidia Dudziak.

A skąd znajdą się środki na krytą pływalnię, bo tor wrotkarski ma finansowanie z budżetu obywatelskiego – przekonywał Jakub Ciesielski.

Podczas spotkania ustalono, że tor wrotkarski powstanie jednak w Parku Kasprowicza, ale w trochę okrojonej formie. Autorzy projektu mają przekazać szczegółowe informacje, m.in. dotyczące powierzchni zabudowy do Miejskiej Pracowni Urbanistycznej, by ta mogła opracować nowy projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Parku Kasprowicza. Zadecydowano również, że obok letniego kąpieliska powstanie kryty basen, który ma mieć 2,2 tys. m kw. powierzchni. Jego budowa ma kosztować ok. 12 mln zł.


Komentarze (6)

26-05-2017 18:35:42
maciej
poprosze tor wrotkowy, po co kolejny basen ? małe baseny są już w poznaniu i okolicach, ja mam najbliżej w suchym lesie, jak ktoś chce cały dzień posiedzieć to i tak wybierze się na termy maltańskie, nie wiem po co letni basen, wolałbym pojechać nad jezioro, rusałka jest chyba niedalego
16-11-2016 15:38:26
Super
Czekam z niecierpliwością na Centrum Sportów Wrotkarskich. Jeśli radni mają taką moc w blokowaniu głosu ludu to jest nadzieja, że połączone siły szybko zrealizują ten projekt. Teraz wszystkie oczy skierowane na radnych.
15-11-2016 20:41:28
neta
Tor wrotkarski? Serio? Ale na basen czekam niecierpliwie, nie chce mi się jeździć na Osiedle Stefana Batorego co tydzień.
14-11-2016 15:14:00
poznanianka
I znowu to samo.Ci sami radni t y l k o mieszaja w propozycjach.Dorzucają n o w e i tak bez konca . Niech się w końcu naucza .Pierwsze konsultacje, opinie fachowców, znowu spotkanie z mieszkańcami celem zapięcia pomysłu.To wymaga c z a s u , ale póżniej można wziąść się do realizacji . A t u ta sama deczyzja wraca w zmienionej formie lub innej propozycji.I tak mamy jak przez k i l k a lat z przebudową ulicy Kolejowej.Teraz nie można się wykręcić , że nie ma pieniędzy bo sa one zarezerwowane od kilku lat wg informacji rajców.
14-11-2016 06:04:43
Jan
Radna Dudziak niech lepiej przestanie się wypowiadać się na temat tego "czego ludzie chcą", bo po raz kolejny pokazuje, że jedyne co potrafi, to sabotowanie wszystkiego co nie jest zgodne z jej pomysłami. Nie wiem, czy za półtora miliona będzie można wybudować tor dla rolkarzy, wiem natomiast, że 12 mln na pływalnię na Łazarzu na pewno nieprędko znajdzie się w budżecie miasta...
12-11-2016 11:25:44
Xyz
Radna Lidia na fali ... Glos rozsądku i wiedzy to Pan radny Łukasz Mikuła

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza:

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

sty

do 21-01-2018
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Polagra-PREMIERY - Międzynarodowe Targi Rolnicze

17:00
Zespół Szkół Gimnazjalno-Licealnych ul. Wyspiańskiego 27
Konsultacje społeczne dotyczące rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania
► więcej szczegółów

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
Koncert piosenki instrumentalistyki jazzowej

19

sty

19:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Polska" Alicja Biała/Marcin Świetlicki - wernisaż wystawy

21

sty

16:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Koncert kolęd w wykonaniu chórku dziecięco-młodzieżowego "Boże Serduszka"
Kaplica/dom parafialny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: